JAK POZNÁM DOBROU POVAHU KOTĚTE ?
Pro laika hodně složitá otázka ! Je jisté, že chovatel ovlivňuje povahu kotěte. Právě u něj musíte začít. To, jak chovatel zvládá socializaci narozených koťat, přibližně do jejich devíti týdnů stáří, ovlivňuje výrazně jejich povahu na celý život. Nicméně, buďme spravedliví ! Občas se ve vrhu narodí kotě, které, i kdyby se chovatel postavil na hlavu, zůstává plaché nebo agresivní nebo nevykoupatelné...Existuje mnoho excesů, které by chovatel chtěl socializací odstranit a přesto to není možné. Příčinu můžeme najít u některého z předků kotěte a nemusí to být nutně některý z rodičů. Znám případy, kdy se agresivita při fénování projevovala jako tenká červená nit až od kocoura v páté generaci. Nicméně, můžete posouzením chovatele eliminovat určitá rizika.
Rizikové signály, že něco není u chovatele v pořádku :
- Telefonát chovateli - vyhýbá se schůzce s vámi u něj doma, nabízí se, že vám kotě přiveze domů nebo na jiné místo mimo jeho domov.
- Jste na návštěvě u chovatele - nevidíte žádná škrabadla, misku s vodou a granulemi, nevidíte hračky, nevidíte kočičí wc , ale kočky tam vidíte ( jsou napjaté a působí trošku nebo hodně vystrašeně ) - TO ZNAMENÁ, že jsou kočky a koťata někde v domě nebo bytě zavřené a nejsou ve stálém kontaktu s chovatelem. To samozřejmě ovlivňuje jejich povahu ! Projevuje se "stříháním" uší, protože neznají plně hluk, jsou plaché, lekají se, nesnášejí dotyk. Někteří chovatelé zavírají kočky do místností bez pohybu lidí a pouštějí jim celý den televizi. Takové kočky jsou sice zvyklé na televizní vysílání, ale mají strach z běžného hluku v domácnosti.
- Jste na návštěvě u chovatele - vidíte škrabadla, misku s vodou a granulemi, vidíte hračky, vidíte kočičí wc , vidíte kočky i koťata, ale stále cítíte, že v těchto prostorách nejsou doma. Utíkají před chovatelem, klopí uši dozadu k hlavě....stejný důvod jako v minulém případě, jen se chovatel snažil vytvořit dokonalou iluzi harmonického kočičího domova.
- Jste na návštěvě u chovatele - nevidíte vůbec nic, ani kočky, ani koťata. Sedíte u kávy a chovatel vám od někud nosí ukazovat jednotlivá koťata na prodej. Bůh ví, jak kočky ve všech třech případech žijí. Možná žijí i v klecích, což je NEPŘÍPUSTNÉ !
- Jste na návštěvě u chovatele - kočky jsou špinavé, koťata jsou schoulená pod topením, mhouří oči nebo je mají zalepené hnisem, kýchají, na pohmat jsou "kost a kůže", celý prostor páchne....to je jen jeden z možných scénářů - zde chovatel šetří na veterináři i kvalitní stravě, proto doporučuji upustit od koupě kotěte.
Rizikové signály, že je kotě špatně socializované :
- Držíte jednou rukou kotě ve vzduchu ( obličejem proti sobě ), kotě má roztažené přední nohy, vytažené drápky, uši má přiklopené dozadu k hlavě, má vytřeštěné oči, v nejhorším případě i vrčí nebo vydává táhlý stupňující se varující zvuk.
- Uvolněte kotě a postavte jej na sedačku nebo křeslo. Zkuste jej pohladit na hřbetě, od krku směrem k ocásku. Socializované kotě hřbet prohne směrem nahoru ( udělá hrbáčka ). Pokud vás kotě kousne nebo prudce seká ocasem a poškubává chlupy na hřbetu, to určitě není roztomilý mazlíček !
- Požádejte chovatele, aby kotěti umyl oči, učesal jej a otevřel kotěti tlamičku. Tyto úkony by měly být pro kotě běžné. Pokud uvidíte známky agrese, těžko takové kotě budete zvládat u vás doma. Obzvláště perské kotě potřebuje denní péči o srst a oči. Pečlivě sledujte chovatele jakým způsobem kotě češe a poté si česání vyzkoušejte.
- Poproste chovatele, aby v místnosti zapnul fén ( hlavně pokud kupujete perské kotě ). Většina koček koupel nevyhledává, kotě se možná poběží schovat, ale nemělo by hrůzou nadskočit !
- Kráčíte ke kotěti, které někde leží. Kotě před vámi neutíká, ale výhružně vrčí a prská. To také není dobré.
Jak se tedy projevuje ideální milé koťátko ?
- i když hraje televize, rádio, kotě spinká nebo si hraje, neleká se
- po uchopení do rukou nekouše, nevrčí, neskáče v panice z náruče
Máte dobrý pocit z vámi vybraného koťátka ?
Máte doma vše připravené pro jeho příjezd ?
Následující stránka vám napoví - KOTĚ POPRVÉ V NOVÉM DOMOVĚ