PREVENCE ONEMOCNĚNÍ KOČKY
V době, kdy píši tento článek, uplyne 30 let od zahájení mé chovatelské cesty. Óóó...jak dokáže být člověk naivní. Když tak nad tím přemýšlím, nevědomost je opravdu sladká. Má vlastní selhání, omyly, předsudky a též vážné chyby veterinářů, mne přesvědčily, že čím déle chovám kočky, tím méně vím. Příroda je mocná a jediné, co chovatel může udělat, OMEZIT RIZIKA VEDOUCÍ KE VZNIKU ONEMOCNĚNÍ KOČKY NEBO SKUPINY KOČEK NA MINIMUM. Pojďme se detailně podívat na jednotlivé postupy.
1. Vnější rizika, která můžeme eliminovat.
- Zamezte volnému pobíhání kočky po zahradě. I když je očkovaná základní vakcinací, existuje příliž mnoho rizik. Po zahradě se v noci možná pohybují divoce žijící kočky, ježci, potkani, myši nebo zvířata z blízkého lesa. Vaše kočička může být napadena různými roztoči, blechami, klíšťaty, může se nakazit plísní ( velice úporné kožní onemocnění, též přenosné na člověka ) a také závažnými nemocemi jako je FIP, FeLV a FIV. Samozřejmě se může kočička poranit o nějaký ostrý předmět v trávě, může sníst včelu a udusit se v důsledku alergické reakce, může být napadena psem, který utekl sousedovi nebo kočkou od vedle. Nezapomínejme, že v Čechách máme také zmiji obecnou a nově Zika komáry. Dobrým řešením je stavba oploceného výběhu, který je krytý i nahoře. Po obvodu by bylo lepší sklo nebo jemu podobný pevný materiál, který zamezí kontaktu s cizími kočkami ( sliny, kýchání atd.).
- Zamezte pádu z okna. Ptáci a bzučící hmyz kočky doslova fascinují. Stalo se již mnohokrát, že na parapet balkonu přiletěl ptáček, kočka po něm skočila, pták uletěl a kočka spadla několik pater dolů. Stejně přitažlivé jsou pro kočky můry, motýli, vážky, mouchy, včely, vosy, čmeláci a sršni. Proto se pečlivě zaměřte na zabezpečení oken a balkonů ( sítě, prosklení, husté mříže). Mříže hmyz snadno překoná, v tom případě relaxujte na balkoně společně s kočkou.
- Odstraňte z prostoru kde žije kočka všechny jedovaté rostliny a rostliny s ostny nebo špičatými, tvrdými listy ( kaktusy, palmy ). Seznam pokojových jedovatých rostlin s obrázky naleznete ZDE.
- Krmíte-li kočku komerční stravou ( konzervy a granule ), kontrolujte expiraci a konzervy, které jsou vyfouklé, poškozené nebo nevábně "vonící" kočce nepodávejte.
- Nepodávejte kočce studniční vodu !!! Pokud se studna nenachází vysoko v horách a daleko od všech obydlí, je zcela pravděpodobné, že při důkladných testech ve vodě objevíte pesticidy,močovinu, kadmium, olovo, arsen a chlor. Ledviny koček jsou nesmírně citlivé ! Za jediný měsíc vám může kočka velice onemocnět.
- Nepodávejte kočce vodu z veřejného vodovodu ! Tato voda obsahuje chlor a vzpomeneme-li si na havárii v Pražských Dejvicích v roce 2015, přejde nás chuť podobnou vodu pít. Voda obsahovala fekálie a nejen tam. Pracovala jsem 22 let v Řepské sokolovně. Poslední dva roky mne velmi bolel žaludek. Hospodský v přízemí udělal testy vody a hodnoty bakterií byly překročeny 230 x ! Dále je veřejným tajemstvím, že v létě se veřejná síť více chloruje, aby se voda nekazila. U koček se okamžitě objeví průjem. Dajším problémem věřejné sítě je, že vodovodní trubky jsou v mnoha případech staré. Ve starých trubkách často sídlí "Bartonella", která má na svědomí problémy dýchacích cest nebo přímo rozvoj pneumonie ! Proto kupuji kočkám vodu balenou ( kojeneckou ). Sice mám výhrady, že je balená v plastu, který také není ideální, ale v této vodě spatřuji menší rizika než u vody z veřejné sítě.
- Nevystavujte kočku stresovým situacím ! V "lidské medicíně" je zaběhlý výraz "Psychosomatická onemocnění" ( onemocnění vzniklá na základě psychické nepohody ). V čínské medicíně, která se neomezuje pouze na léčení nemoci, ale zabývá se hlavně příčinou nemoci, je sledování psychické pohody pacienta na prvním místě. Při jakékoli stresové zátěži je oslaben solar plexus a srdeční čakra ( energetické centrum). Tato dvě centra jsou okamžitě oslabena a tím i orgány v těchto místech umístěné. Já osobně bych řekla, že 90% nemocí vzniká v prvopodstatě stresem.
- Co jsou stresové situace ? Nadměrný hluk, nedostatek spánku, nedostatek volného prostoru, nuda, nekvalitní strava, cestování, prázdný život, nedostatek lásky....a pro mnoho koček též koupání, fénování a vystavování na výstavách.
- Jezdíte-li s kočkou na výstavy, objektivně se zamyslete, je-li vhodné nechat kočku vyfotit u profesionálního fotografa. Většina fotografů fotí kočky na stálém pozadí, takže se na stejné látce vystřídá velice mnoho koček a kocourů. Mám pocit, že je to značně rizikové. Pro laiky napovím. Fotografovaná kočička se může nakazit například tzv.plísní ( Microsporum ), která je velice obtížně léčitelná a i po vyléčení zůstává v prostředí vašeho domova a číhá, až bude imunita kočky oslabena. Pokud kočku potřebujete nutně vyfotit, ihned po návratu z výstavy jí vykoupejte v šamponu Malaseb. Do tlamičky jí dejte 0,5 ml Koloidního stříbra ( prevence onemocnění infekčními nemocemi ).
- Jezdíte-li s kočkou na krytí, rizika jsou natolik veliká, že absolutně doporučuji pořídit si vlastního kocoura. Zmíněná rizika jsou opravdu vážná ( infekční onemocnění, plíseň, úraz, Strep-G atd.). Namítáte-li, že vlastníte jedinou kočku, pak vězte, že žádný kocour ještě neumřel kvůli tomu, že měl sex jedenkrát za rok.
- Nabízíte-li vlastního kocoura na krytí, měl by být oddělen od vašich koček a neměl by je krýt...pokud si nechcete do chovu zavléci nějakou chorobu. Každopádně toto neschvaluji.
2. Vnitřní rizika, která můžeme eliminovat.
- k desinfekci prostředí, kde žijí vaše kočky, používejte přípravky, které po uschnutí nejsou toxické ( např. INCIDUR, který je účinný i na plísně )
- pozor na Savo !!!, kočkám velice voní, je jedovaté !!!
- při aplikaci desinfekce zavřete kočky do jiné místnosti a pustit je můžete až budou povrchy suché
- při aplikaci UV záření v domově, zavřete kočky po dobu záření do jiné místnosti ( hrozí zánět spojivek )
- nepoužívejte vůně do zásuvek ( podívejte se na složení ), mohou rozvinout astma
- odstraňte z domova jedovaté a pichlavé rostliny
- používejte na kočky jen "kočičí" kosmetiku ( např. antiparazitální šampony pro psy mohou být pro kočku toxické - vdechováním a přes kůže se může otrávit )
- nepodávejte kočkám studniční vodu ....později vložím článek
- nepodávejte kočkám vodu z vodovodního řádu ....později vložím článek
- schovejte lidské prášky, které by kočka mohla sníst
- pozor na alobal, vánoční lamety, nitě, šňůrky, jehly, nože, špendlíky, tenké igelity atd.
- máte-li chřipku nebo angínu, nasaďte ihned všem kočkám homeopatii ECHINACEA CH 5 nebo CH 9 ( vhoďte každý den 1 kuličku do každé misky s vodou )
- vidíte-li přesto, že kočkám slzí oči a vaše chřipka je úporná, zvyšte opatření na 1 x denně Koenzym Q10 ( zakoupíte volně v lékárně ) a Koloidní stříbro ( viz článek níže )
- nepoužívejte, pokud nemusíte, spot-on proti blechám ( pipetka, která se vymáčkne za krk na kůži )...pokud výrobci "ujela" dávka, vaše kočička se otráví ( znám takový případ ). Prevence proti blechám je jednoduchá. Podejte kočce 2 x týdně česnek v kapsli, která se rozpouští až ve střevech. Na klíšťata to nepůsobí !
- tablety, které se užívají vnitřně proti blechám - mám zprávy, že způsobují změnu osobnosti kočky k horšímu i na 6 měsíců
- neočkujte proti FeLV a FIV - je nový případ úmrtí ve Francii
- poslední rada : NEPODCENIT SITUACI A RADĚJI " SLYŠET TRÁVU RŮST ", tzn. pokud se vám na vaší kočce nebo kotěti něco nezdá, volejte nejprve chovateli, od kterého zvíře máte. Pokud vás jeho rada neuklidnila nebo nepomohla, bez prodlení navštivte veterináře !
KOLOIDNÍ STŘÍBRO - DOKONALÝ LIKVIDÁTOR BAKTERIÍ, VIRŮ A PLÍSNÍ
Perfektní a srozumitelný článek o využití Koloidního stříbra ZDE